2022 Trophy Winners

SECTION D WOOL

Champion Unhoused Fleece: WA College of Agriculture – Morawa

Runner Up Unhoused Fleece: Ruby Sanderson 

Most Points in Wool: Ruby Sanderson 

SECTION E GRAIN & FODDER

Most Points in Agriculture – Sections D & E: Ruby Sanderson

Most Points in Grain & Fodder: Stuart Wilson

Runner Up Most Points in Grain & Fodder: CR & R Cail

Outstanding Exhibit – Grain and Fodder: KL CARTER & CO

SECTION F [A] WOODWORK

Most Points in Woodwork: Roy West

Outstanding Exhibit – Woodwork: Noah McCreery

SECTION F [B] METALWORK

Most Points in Metalwork: Georgia Cousins – In case of Zombies

Outstanding Exhibit – Imagination, Innovation, Invention! – Junk Art: Georgia Cousins – In case of Zombies

SECTION H POULTRY

Champion Female Poultry Bird: ALLEN LAWRENCE

Runner Up Champion Female Poultry Bird: ALLEN LAWRENCE 

Champion Male Poultry Bird: ALLEN LAWRENCE

Runner Up Champion Male Poultry Bird: ALLEN LAWRENCE –

Most Points in Poultry: ALLEN LAWRENCE 

SECTION I FRUIT & VEGETABLES

Most Points in Fruit: Rosemary Carter –

Most Points in Vegetables: Colin McLevie

Outstanding Exhibit – Vegetables: Tania Turner

SECTION J HOME PRODUCE

Most Points in Home Produce: Faye Coughlan –

Outstanding Exhibit – Home Produce: Ellen Manuel

SECTION K HORTICULTURE

GARDEN BLOOMS

Most Points in Garden Blooms: Betty Sutherland

Outstanding Exhibit – Horticulture Garden Blooms: Betty Waterhouse

FLORAL ARRANGEMENTS

Most Points in Floral Arrangements: Rhea Batterham

 POT PLANTS

Most Points in Pot Plants: Lisa Manuel

Most Points in Horticulture: Betty Sutherland

Outstanding Exhibit – Horticulture Pot Plants: Cate Cail

SECTION L  COOKERY

Most Points in Cookery: Joss Seymour

Outstanding Exhibit – Cookery: Lisa Manuel

SECTION M LET’S HAVE FUN

IMAGINATION, INNOVATION, INVENTION’! ARTICLE

CLASS 297 Sculpture: 1st Cael Fry,

CLASS 299 Open to your imagination: 1st Paige Counsel – Phantom of the Opera Wearable Art Model, 2nd Mason Fry

SECTION N KNITTING & CROCHET

Most Points in Knitting & Crochet: Grace Harris

Outstanding Exhibit – Knitting: Grace Harris

Outstanding Exhibit – Crochet: Glenda Donnes

SECTION O NEEDLEWORK

Most Points in Sections O, P & Q: Kathy Mills

Most Points in Needlework: Barbara Newton

Outstanding Exhibit – Needlework: Kathy Mills

SECTION P TOY & DOLL CRAFT

Most Points in Toy & Doll Craft: Anne Morgan – Bear in overalls

Outstanding Exhibit – Toy and Doll Craft: Anne Morgan – Dressed doll

SECTION Q   HANDICRAFTS

Most Points in Handicrafts: Julie Andrews

Outstanding Exhibit – Handicrafts: Julie Andrews

SECTION R CHILDREN’S PHOTOGRAPHY

PRIMARY STUDENTS

Most Points in Children’s Photography – Primary: Damien West

Outstanding Exhibit – Children’s Photography (Primary): Damien West

SECONDARY STUDENTS

Most Points in Children’s Photography – Secondary: Noah McCreery

Outstanding Exhibit – Children’s Photography (Secondary): Noah McCreery

SECTION S PHOTOGRAPHY

Most Points in Photography: Sarah Perrett

Runner Up Most Points in Photography: Cherie Fry

Outstanding Exhibit – Photography: Ricki Fulwood

SECTION T ART

Most Points in Art: Meryl Harris – Calm Waters

Outstanding Exhibit – Art: Nicole Anthony – Self portrait- paint by number

SECTION U  CHILDREN’S ART

Most Points in Children’s Art: Isla Strickland

Outstanding Exhibit – Children’s Art: Paige Counsel – Plant mixed media artwork

SECTION V PRIOR TO YEAR 1

Most Points in Whole Show Multi Sectional: Isla Strickland

Most Points in Prior to Year One: Isla Strickland

Most Points in Pavillion (Exc D, E & H): Isla Strickland

Outstanding Exhibit – Children’s Section (Pre-Primary): Isabelle Cail

SECTION W  CHILDREN’S WORK

Most Points in Children’s Work – 5 – 8 Year Olds: Josh Strickland

Most Points in Children’s Work – 12 – 16 Year Olds: Mason Fry

Most Points in Children’s Work – 9 – 12 Year Olds: Koby Eaton

Outstanding Exhibit – Children’s Section (Primary): Lachie Scholz 

Outstanding Trade Exhibit – Large – Boekeman Machinery

Outstanding Trade Exhibit – Small – Drummond View Olives

Outstanding Trade Exhibit – Indoor – WA College of Agriculture Morawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.